K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.

Výdaje pod kontrolou

Jak mít výdaje pod kontrolou?

Zažili jsme to všichni. Najednou se před vámi objeví nečekané výdaje, se kterými se v rozpočtu nepočítalo a vy na ně nemáte kde brát. Účet zeje prázdnotou a v peněžence se vám strachy klepe pár posledních drobných. Svízelná situace, viďte? Možná i vy moc dobře víte, že není zrovna příjemné, když vás tlačí hořící složenka, na kterou nemáte peníze. Rezerva pro strýčka příhodu? Tu si dokáže vytvořit jen málokdo. Odkládat si peníze bokem, když máte každý měsíc tolik placení a finance vám tak protékají mezi prsty, není jednoduché.

 

Máte přehled o svých penězích?

A teď ruku na srdce: máte přehled o svých financích? Víte, kam vám měsíc co měsíc peníze mizí a máte přehled o tom, za co utrácíte? Není ostuda si přiznat, že mnohdy nemáte ani páru, kam se všechny peníze zase poděly a to doslova rychlostí blesku. Nejste v tom totiž sami. Alespoň základní finanční gramotnost by měl ovládat každý. A to ve svém vlastním zájmu. Díky tomu budete mít své peníze pod kontrolou a budete tak s jistotou vědět, za co utrácíte. A především kolik peněz utrácíte úplně zbytečně.

 

Jak si udělat přehled o financích?

Nezáleží na tom, zda žijete sami, ve dvou nebo máte rodinu. Důležité je mít přehled o rozpočtu, se kterým musíte měsíc co měsíc pracovat. A nějak vyjít od výplaty k výplatě. Chcete-li mít přehled o penězích, zkuste to s našimi tipy.

 

Příjmy

Na začátku si sepište veškeré příjmy. Započítejte do nich nejen plat ze zaměstnání, ale i mateřskou či rodičovskou dovolenou, alimenty a dávky. Zkrátka si zaznamenejte každou korunu, která vám každý měsíc cinkne do pomyslné kasičky. Nezapomínejte ani na přivýdělky a příjmy, které nemáte podložené smlouvou. I ty se do příjmů počítají.

 

Výdaje

Teď přichází ta méně příjemná část, která vám s největší pravděpodobností otevře oči a ukáže vám, že s penězi neumíte hospodařit. A to může být nepříjemné zjištění. Podívejte se pravdě do očí a poctivě si zapište, za co všechno každý měsíc utrácíte. Patří sem platby za nájem, internet, elektřinu, mobilní telefon. Stejně tak i splátky půjček, leasing, placení alimentů a podobně. Každou korunku do posledního halíře.

 

Výsledek

Jakmile budete mít po ruce přehled příjmů a výdajů, dejte jednotlivé údaje dohromady. V tuto chvíli zjistíte, jak na tom jste. Pokud po odečtení veškerých výdajů zůstanete v plusu, gratulujeme. S penězi vycházíte a není tedy potřeba cokoli měnit, pokud vám aktuální životní styl vyhovuje. Naopak v případě, kdy se ocitnete v červených číslech, se budete muset zamyslet, kde můžete ušetřit a kde bude potřeba se uskromnit. Záleží na tom, jak hodně budete v mínusu. Obrázek: zdroj pixabay.com

 

Autor: Tým IR Publikováno: 02.02.2018

Kam dále?

<< Zpět na výpis článků
DOMŮ
TOPlist